Pokerde El Çeşitleri

Poker oyunu iskambil kağıtlarıyla oynanan poker oyununda el çeşitleri nelerdir ve poker el sıralaması nasıldır? poker oynarken kağıtların sıralamasını bilirseniz oyunda daha mantıklı hareket edeceksinizdir.

En az 2 en fazla 20 kişi ile oynanan, 1 adet 52 kâğıtlık desteye ihtiyaç duyulan poker oyununda, masadaki katılım oyunun süresini belirlemektedir. Oyunda en az 2 kişi bulunduğu sürece 2 ya da daha fazla kişiyle oyunun devamlılık göstermesi mümkündür. Sayı 2 altına indiğinde oyunun son bulması gerekmektedir.

Poker oyununda sıralama saat yönünde ilerlemektedir. Bununla beraber kişiler kâğıt sıralamasını da A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 olarak bilmeli ve ona göre ellerini oluşturmalıdır.

Pokerde El Çeşitleri

Poker el sıralamasında elinize gelen kâğıtlara göre farklı el isimleri bulunmaktadır. Bu isimlerden en ideali royal flush olarak bilinen hedef eldir. Bununla beraber aynı kart serisinden gelen el olduğunda ise straight flush ismi verilmektedir.

Four of kind isimli el çeşidinde aynı değerde 4 kâğıt bulunmaktadır. Bununla beraber elinizde bir çiftli ile üçlü var ise bu durumda full house isimli ele sahipsiniz demektir. Aynı renkte kâğıdı olan ellere flush ismi verilmektedir; ardışık 5 kart arka arkaya geldiğinde ise straight denmektedir.

Pokerde Aynı Değerdeki Kart Olan Ellere Ne İsim Verilir?

Poker oyununda aynı değerde olan kartlar farklı isimler almaktadır. Aynı değerde 3 kartınız varsa bu durumda elinizin ismi three of kind olarak isimlendirilmektedir.

Aynı değerde 2 kartınız varsa elinize verilen ad pair olmaktadır. Aynı değerde olan 2 karttan 2 tane varsa bu durumda two pair ismi verilmektedir.